Dabas aizsardzība ES fondu projekts

Ar Kohēzijas fonda atbalstu tiek veikta priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā. Projekta mērķis ir sagatavot priekšnoteikumus bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai, veicot ES nozīmes īpaši aizsargājamo biotopu izplatības un kvalitātes apzināšanu, iegūtās pamatinformācijas analīzi, kā arī izstrādāt 25  īpaši aizsargājamo dabas teritoriju dabas aizsardzības plānus un 5 sugu aizsardzības plānus.

Aktuālais biotopu kartējums būs izmantojams zinātniska pamatojuma sagatavošanā, pilnveidojot Natura 2000 tīklu un tā efektivitāti sugu un biotopu aizsardzības nodrošināšanā, savukārt dabas aizsardzības plāni un no tiem izrietošs funkcionālais zonējums, diferencējot aizsardzības un apsaimniekošanas režīmu, atvieglos saimniecisko darbību aizsargājamajās dabas teritorijās.

Ikgadējās sanāksmes Baltijas valstu institūcijām, kas pārvalda ES fondu finansējumu vides projektiem jeb tā dēvētā “3B” pasākuma laikā divas meža ekspertes viesus veda tuvējā Līgatnes mežā, kur dalībniekiem pēc fotogrāfijām bija jāatrod konkrētā meža veida tipiskākie augi. Proti, jāveic neliela daļa no tiem pienākumiem, kurus veic projekta ietvaros. Dalībniekiem bija iespēja redzēt, kā strādā Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti, kartējot mežu, kā arī “iekāpt viņu kurpēs” un izmēģināt savas spējas sūnu un sēņu, un citu meža augu atpazīšanā.

Vides investīciju un starptautiskās sadarbības departamenta vecākā eksperte starptautiskās sadarbības jautājumos Diāna Līdaka: “Tiešām interesants mini pārgājiens, kura laikā varējām redzēt to, kāds reāli ir mežs, ne vien to apskatīt pa gabalu vai skaistu meža taciņu. Bija iespēja tiešām iedziļināties tajā, kas aug mūsu, Latvijas, mežos. Arī informācija par to, kā meži tiek pētīti (mapped), man bija interesanta – to dara reāls cilvēks, staigājot pa mežu, līdz šim biju domājusi, ka tas tiek darīts ar kāda drona (bezpilota lidaparāta) palīdzību, bet laiks un darbs, kas tiek ieguldīts mežu izpētē, ir tiešām pārsteidzošs.”

3b biotopu izpēte

Šobrīd projektā jau ir izstrādāti pieci īpaši aizsargājamo sugu aizsardzības plāni un divdesmit viens īpaši aizsargājamo dabas teritoriju aizsardzības plāns. Tā īstenošanu paredzēts pabeigt līdz 2023. gada beigām. 

3b sanāksme vides jautājumos