Noderīgi projektu īstenotājiem

Eiropas Savienības (ES) fondu projektu īstenotāju ērtībām Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) ir sagatavojusi materiālu, kas atvieglos sociāli atbildīga publiskā iepirkuma (SAPI) piemērošanu projektos. Materiāls veidots, lai skaidrotu iespēju realizēt SAPI vienkāršā veidā, kas neapgrūtinātu līguma izpildi vai neradītu šķēršļus iepirkuma līguma rezultāta sasniegšanai.

Īstenojot ES fondu 2021.-2027. gada plānošanas perioda projektus, atsevišķos specifiskā atbalsta mērķu jeb programmu Ministru kabineta noteikumos paredzēta iepirkumu veikšana sociāli atbildīgā  veidā.

SAPI kritēriju piemērošanas aspekti nav noteikti normatīvajos aktos, līdz ar to tas, kādā veidā tiek realizēta sociālā atbildība publiskajos iepirkumos, ir paša finansējuma saņēmēja individuāls novērtējums par sociālās atbildības mērķu sasniegšanu. Tāpat nepastāv normatīvais regulējums, kas paredzētu, cik daudz un cik lielā mērā sociālajiem kritērijiem ir jābūt iekļautiem iepirkumā, lai to uzskatītu par SAPI.

Pēc būtības SAPI ir apzināta, sistemātiska un stratēģiska tādu apsvērumu integrēšana ar iepirkumu saistītās darbībās, kas rada pozitīvu ietekmi uz sabiedrībai būtisku problēmu risināšanu un efektīvi virza uz priekšu sociālo un darbaspēka politiku. Sociālās atbildības kritēriji var tikt integrēti visās ar preču, pakalpojumu vai būvdarbu iepirkumu saistītās darbībās, sākot no vajadzību noskaidrošanas, atbilstošu specifikāciju izstrādes un novērtējuma procesa līdz pat sasniegto rezultātu uzraudzībai.

Taču sociālā atbildība var izpausties dažādos veidos: risinājumiem iepirkumā nav jābūt sarežģītiem, ekonomiski neizdevīgiem un tādiem, kas var apgrūtināt līguma izpildi vai radīt šķēršļus iepirkuma līguma rezultāta sasniegšanai.

Tāpēc CFLA izstrādājusi metodisko materiālu, kas apkopo praktiskus piemērus kritērijiem, ko ES fondu projektu īstenotāji var izmantot iekļaušanai iepirkumu tehniskajās specifikācijās. Vienlaikus sociālās atbildības kritēriji var tikt iekļauti arī pretendentu vai speciālistu kvalifikācijas prasībās, saimnieciski visizdevīgākā piedāvājuma izvēles kritērijos vai līguma izpildes speciālajos noteikumos.

Piemēri izstrādāti sadarbībā ar Labklājības ministrijas un Iepirkumu uzraudzības biroja atbalstu.