ES fondu projekts

Hoijeres kundzes viesnīca ir viens no vecākajiem koka dzīvojamo namu paraugiem Liepājā. Pēc Eiropas Savienības (ES) fondu projekta “Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem” īstenošanas unikālais 17.gs. kultūrvēsturiskā mantojuma piemineklis interesentiem būs pieejams aplūkošanai ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšpuses. Pabeidzot visus restaurācijas un būvniecības darbus Hoijeres kundzes viesnīcā, 30. jūlijā Būvniecības valsts kontroles birojs ēku Kungu ielā 24 pieņēmis ekspluatācijā. 

Šobrīd notiek nākamās dokumentācijas gatavošana, lai būvnieki nodotu paveiktos darbus Liepājas pilsētas pašvaldībai un tālāk pašvaldība varētu objektu nodot Liepājas muzejam ekspozīcijas veidošanai. Paredzēts, ka Hoijeres kundzes muzejs apmeklētājiem durvis vērs 2022. gadā.

Ēkas bīstamais un degradētais stāvoklis neļāva to ekspluatēt un attīstīt tajā kvalitatīvu kultūras tūrisma pakalpojumu. Hoijeres kundzes viesnīcas ēkas restaurācijas un pārbūves darbi sākās 2018. gadā un tā rezultātā ēka veidota par 17.–19. gadsimta interjera muzeju. Tāpat projekta laikā arī labiekārtota Kungu kvartāla pagalma teritorija.

Projekta īstenošanas laikā ēkas pirmajā stāvā atjaunots sākotnējais 17. gadsimta beigu plānojums, izceļot saglabājušos telpu apdari un gleznojumus uz koka. Otrajā stāvā daļēji saglabāta 19. gadsimta telpu plānojuma struktūra, atjaunota interjera sākotnējā apdare, tostarp no jauna izgatavotas ēkā atrasto vēsturisko tapešu kopijas. Ēkas iekštelpās veikta koka konstrukciju konservācija un protezēšana, mūra sienu, apgleznoto koka sienu un griestu restaurācija, kā arī krāšņu podiņu restaurācija un krāšņu rekonstrukcija, atjaunots manteļskurstenis un rekonstruēta senā tualete.

Tāpat rekonstrukcijas darbi veikti arī ēkas ārējā veidolā – atjaunots fasādes vēsturiskais krāsojums un māla dakstiņu jumts, restaurēti logi un durvis, veikta būvgaldniecības elementu restaurācija un nepieciešamo vēsturisko kopiju izgatavošana.

Arī Hoijeres kundzes viesnīcas pagalmā veikti labiekārtojuma darbi, saglabājot un atjaunojot 17.–19. gadsimta Liepājai raksturīgos elementus un detaļas – atjaunots apaļakmens bruģa segums, pagalmā novietota oriģinālā 18. gadsimta akmens aka, tās nosegšanai izgatavota atbilstoša nojume. Pēc vēsturiskiem paraugiem izgatavoti koka soli, piemeklētas koka mucas lietus ūdens savākšanai, izveidots neliels garšaugu dārziņš, kā arī atjaunots sākotnējais augstais koka žogs.

Hoijeres kundzes viesnīca

Senākās ziņas par ēku ir saistītas ar 1677. gadu, kad Dāvids Hoijers apprecas ar holandieti Margaritu Ģertrūdi Holstu un sāk apsaimniekot viesnīcu ar krogu, turklāt ēka kļūst slavena, kad 1697.gada pavasarī holandiešu izcelsmes liepājnieces, atraitnes Hoijeres viesnīcā Pēteris I apmetās uz pāris nedēļām, te arī kopā ar savu lielo delegāciju vareni ēda un dzēra, gaidot kuģošanai labvēlīgu laiku, lai no Kurzemes hercogistes ostas aizceļotu uz citām Eiropas valstīm.

Pēc restaurācijas un pārbūves darbiem ēka kļūs par 17.–19. gadsimta interjera muzeju, kur Hoijeres kundzes viesnīcas telpas būs atbilstoši iekārtotas ar tā laika interjera priekšmetiem un pat aprīkotu virtuvi. Tas ļaus ikvienam iejusties gaisotnē, kāda šeit valdīja laikā no 17. līdz 19. gadsimta beigām.

Projekta kopējās izmaksas ir 2 974 236,68 eiro, no tām 1 600 000,00 eiro ir ERAF finansējums, 70 588,24 eiro ir valsts budžeta dotācija pašvaldībām, bet atlikušās izmaksas segtas no pašvaldības līdzekļiem.