ES fondu projekts IKT
Irbenes radioteleskops

Ieguldot ES fondu finanšu līdzekļus, ir veikta Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācija un Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas Centra un Ventspils Augstskolas zinātniskās kapacitātes un izcilības stiprināšana, nodrošinot iespējas sekmīgai integrācijai starptautiskās zinātniskās organizācijās. 

 

Irbenes radioteleskops

Projektā tika veikta Irbenes radioteleskopu modernizācijā un esošās infrastruktūras atjaunošana, nodrošinot tās ilggadību, atbilstību vienmēr augošajām starptautiskajām prasībām un normatīviem.

Uzlabota ir arī zinātniskā kompleksa darbība - iegūts jauns aprīkojums Tālizpētes un Astrofizikas nodaļās; paplašināts mehānikas un elektronikas laboratoriju aprīkojuma klāsts; celta RT-32 uztveršanas efektivitāte no 1,5 līdz 1,8 reizes. Visi šie rezultāti veicinās fundamentālās zinātnes attīstību, cels VSRC zinātnisko potenciālu un kapacitāti, kā arī veicinās zinātnisko atklājumu veikšanu. Šis projekts ir ieguldījums nākotnē, ļaujot jaunajiem zinātniekiem strādāt ar laikam atbilstošu aprīkojumu. Projekts pēc OECD zinātņu nozaru FOS (Revised Field of Science and Technology) klasifikācijas, atbilstoši Frascati rokasgrāmatai ir klasificējams kā fizikālo zinātņu projekts, precīzāk, radioastronomijas un astrofizikas projekts. 
 
Projekts atbalsta RIS3 noteikto tautsaimniecības transformācijas virzienu un izaugsmes prioritāšu īstenošanu un specializācijas jomu attīstību, nodrošinot pētniekiem nepieciešamās infrastruktūras attīstību un uzturēšanu darba kārtību, kas sekmē pētījumu izstrādi RIS3 atbalstītajās un citās jomās. Šī infrastruktūra un ar to strādājošie pētnieki var sniegt ieguldījumu tādās Latvijas Viedās Specializācijas stratēģijas specializācijas jomās kā: 
 

  1. Zināšanu-ietilpīga bioekonomika – kosmiskās tehnoloģijas un ar tām saistītā kompetence (tālizpēte, GPS, utt.) ļauj sekmīgi veikt mežu inventarizācijas uzdevumus, mežu teritoriju energokrājas kartēšanu, koku sugu atpazīšanu, derīgās koksnes krājas aprēķinus, veikt izmaiņu monitoringu, attīstīt precīzās lauksaimniecības metodes utt. 
  2. Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas – kosmosa pielietojumos attīstītās industriālās signālapstrādes metodes ļauj sekmīgi izstrādāt un piedāvāt jaunus pakalpojumus biosignālu medicīnas un medicīnas iekārtu izstrādē; 
  3. Viedā enerģētika – jaunās paaudzes radioteleskopi ir lieliski sensoru tīklu poligoni dabiski šķēršļotā un zema trokšņa apstākļos, ko Irbenē nodrošina Aizsargjoslu likums. Savukārt, uzkrātā “machine-to-machine” datu apmaiņas kompetence ļauj risināt arī satelīts – satelīts, satelīts – zeme telekomunikāciju uzdevumus. 
  4. Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas – radioteleskopi ar uztverošajiem datu blokiem, HPC, straumēšanas un datu formatēšanas tehnoloģijas. Observatorijas pāriet no MARK5 uz MARK6 standartu – iekārta kompakta un ātrāka. RT komplekss atsevišķi ietekmē IKT attīstību LR, ātrās prototipēšanas laboratorija, kas pamatā ir domāta tieši VSRC, kamēr e-VLBI standarts – IKT virzību ES. 

 ES fonda projekta Nr. 1.1.1.4/17/I/010 "Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācijas 3.kārta" kopējās projekta izmaksas ir  1 620 255,58 eiro, no kurām ERAF finansējums ir 1 308 356,38 eiro; Ventspils Augstskolas līdzfinansējums – 81 012,77 eiro un 230 886,43 eiro ir Valsts finansējums. 

Irbenes radioteleskops