ES fondi Satiksme
elektrovilciens Latvijai

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) ir apstiprinājusi AS “Pasažieru vilciens” projektu elektrovilcienu iegādei, no Kohēzijas fonda piešķirot finansējumu vairāk nekā 114 miljonu eiro apmērā. Par projekta ieceri pozitīvu atzinumu sniegusi Eiropas Komisija.

Lai veicinātu videi draudzīga sabiedriskā transporta izmantošanu un pasažieru skaita pieaugumu videi draudzīgā sabiedriskajā transportā, ar Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu plānota 23 jaunu pasažieru elektrovilcienu sastāvu iegāde, kas ir daļa no AS “Pasažieru vilciens” iepirkumā paredzētā jauno elektrovilcienu sastāvu skaita. Tiek plānota vēl papildu 9 elektrovilcienu iegāde, kas tiks pilnībā finansēta no valsts budžeta un kas nav iekļauta projektā.

CFLA direktore Anita Krūmiņa: “Lielākais no 2014. – 2020. gada ES fondu plānošanas perioda projektiem ir saņēmis arī Eiropas Komisijas zaļo gaismu realizācijai – elektrovilcienu iegādei no ES fondu līdzekļiem tiks piešķirti vairāk nekā 114 miljoni eiro. Mūsdienīga, ērta dzelzceļa satiksme ir viens no gaidītākajiem sabiedriskā transporta attīstības posmiem, kas lielu daļu sabiedrības mudinātu pārskatīt pārvietošanās paradumus. Vēlam “Pasažieru vilcienam” veiksmīgu projekta īstenošanu!”.

Plānots, ka projekta īstenošana ļaus 2023. gadā videi draudzīgā sabiedriskajā transportā pārvadāt vismaz 2,7 miljonus pasažieru. Ērts dzelzceļa transports veicinās vieglo automobiļu satiksmes samazināšanos, tādējādi uzlabojot satiksmes drošību un mazinot vides piesārņojumu. Tāpat dzelzceļa pasažieru pārvadājumi kļūs efektīvāki, samazinoties braucienā pavadītajam laikam.

Dzelzceļa elektrifikācijas projektu paredzēts īstenot līdz 2023. gada nogalei. 2019. gada 30. jūlijā AS “Pasažieru vilciens” un uzņēmuma “ŠKODA VAGONKA” vadība ir parakstījusi līgumu par 32 jaunu elektrovilcienu piegādi. Plānots, ka jauno elektrovilcienu piegāde notiks pakāpeniski - pirmie vilcieni tiks piegādāti 2022. gada pirmajā pusgadā, bet līdz 2023. gada beigām pasažieru pārvadājumi tiks veikti jau ar visiem 32 jaunajiem vilcieniem.

Elektrovilcienu iegāde ir viens no finansiāli apjomīgākajiem no ES fondiem finansētajiem projektiem šajā plānošanas periodā, tam no Kohēzijas fonda piešķirot finansējumu 114,21 miljonu eiro apmērā un no valsts budžeta gandrīz 47 miljonus eiro. Ņemot vērā, ka finansējums projektam pārsniedz 50 miljonus eiro, projekta iecere izskatīta un saskaņota arī Eiropas Komisijā -  18. aprīlī saņemts pozitīvs atzinums.

Kohēzijas fonda atbalsts elektrovilcienu iegādei paredzēts plānošanas dokumenta – darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 4.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Attīstīt videi draudzīgu sabiedriskā transporta infrastruktūru” 4.5.1.1. pasākuma “Attīstīt videi draudzīgu sabiedriskā transporta infrastruktūru (sliežu transporta)” trešās projektu iesniegumu atlases kārtas “Attīstīt videi draudzīgu sabiedriskā transporta infrastruktūru – elektrovilcieni” ietvaros.

 

Informācija par visām CFLA izsludinātajām atlasēm pieejama CFLA vietnē atlase.cfla.gov.lv.