Informatīvs materiāls ES fondu finansējuma saņēmējiem par konkurences pārkāpumiem un finanšu korekcijām

Nulles tolerance pret konkurences pārkāpumiem ES fondu projektos

 

Kas ir konkurences pārkāpumi un kā tie izpaužas?

Konkurences tiesību pārkāpums Eiropas Savienības (ES) fondu kontekstā visbiežāk ir aizliegtas vienošanās starp pretendentiem publiskajos iepirkumos – kartelis. Tas notiek, kad uzņēmumi nesacenšas savā starpā, bet vienojas par tirgus sadali, dalības nosacījumiem iepirkumos, uzvarētāju vai cenu līmeni. Tas izkropļo konkurenci, mākslīgi ietekmē cenu un rada potenciālu zaudējumu patērētājiem, sabiedrībai un ES budžetam.

Aizliegta vienošanās ir viens no smagākajiem konkurences tiesību pārkāpumiem, un to atklāšanu Konkurences padome ir izvirzījusi par savu darbības prioritāti.

ES finansējuma saņēmējiem ir jāatceras, ka jebkurš konkurences vai iepirkumu pārkāpums var radīt zaudējumus ES budžetam. Pat ja pārkāpums nav izraisījis tiešus finansiālus zaudējumus, pietiek ar iespēju, ka tas varētu kaitēt ES finanšu interesēm.

 

Kas konstatē konkurences pārkāpumus un kā CFLA rīkojas?

Konkurences padome (KP)  atbilstoši Konkurences likuma 8.panta pirmās daļas 3.punktam ir tiesīga pieņemt lēmumus par konkurences pārkāpuma konstatēšanu, tiesiskā pienākuma un naudas soda uzlikšanu.

CFLA pēc KP lēmuma izvērtē, vai pārkāpums skar ES fondu projektu, un pieņem lēmumu par neatbilstību un finanšu korekcijas piemērošanu finansējuma saņēmējam.

 

Kādas ir finanšu korekcijas un kad tās piemēro?

Ja CFLA konstatē, ka neatbilstoši veikto izdevumu summu nav iespējams konkrēti noteikt vai būtu nesamērīgi samazināt projekta attiecināmās izmaksas par visu izdevumu summu, kas neatbilst normatīvo aktu un civiltiesiskā līguma vai vienošanās nosacījumiem par projekta īstenošanu, CFLA saskaņā ar Finanšu ministrijas izstrādātajām vadlīnijām par finanšu korekciju piemērošanu nosaka proporcionālo finanšu korekciju.

Piemēram, ja iepirkumā atklāta aizliegta vienošanās (kartelis), korekcija var būt 10%, 25% vai pat 100% no attiecīgajiem izdevumiem, atkarībā no tā, vai pārkāpumā iesaistīts arī pats finansējuma saņēmējs (pasūtītājs- iepirkuma izpratnē) vai tikai pretendenti.

Pirms korekcijas piemērošanas CFLA rūpīgi izvērtē konkrēto gadījumu, lai nodrošinātu samērīgu un pamatotu lēmumu.

Situācija

Finanšu korekcijas apmērs

Iepirkumā piedalījušies arī uzņēmumi, kas nav kartelī

10%

Visi pretendenti ir kartelī, konkurence būtiski ierobežota

25%

Pasūtītājs (finansējuma saņēmējs) iesaistīts pārkāpumā

100%

 

Finanšu korekcija nozīmē, ka attiecīgā projekta izdevumi tiek samazināti vai izslēgti no ES līdzfinansējuma.

CFLA lēmums tiek pieņemts pēc tam, kad KP lēmums ir stājies spēkā.

Finansējuma saņēmējam ir tiesības vērsties regresa kārtībā pret pārkāpumu izdarījušo uzņēmumu.

 

Kā rīkoties finansējuma saņēmējam?

  1. Nekādā gadījumā neiesaistīties aizliegtās vienošanās.
  2. Ievērot iepirkumu un konkurences prasības – rūpīgi pārbaudīt iepirkuma procedūru, dokumentāciju un to atbilstību normatīvajiem aktiem.
  3. Izglītot darbiniekus par konkurences un iepirkumu prasībām.
  4. Izstrādāt iekšējās kontroles pasākumus –ieviest un ievērot procedūras, kas palīdz savlaicīgi identificēt un novērst konkurences pārkāpumu riskus.
  5. Sadarboties ar CFLA pārbaudēs – nodrošināt visu nepieciešamo informāciju un dokumentus.
  6. Konsultēties vispirms - sazināties ar kompetentajām iestādēm, lai konsultētos par iepirkumu vai konkurences jautājumiem projektu īstenošanā.
  7. Nekavējoties ziņot CFLA vai KP par aizdomām par aizliegtu vienošanos vai citiem konkurences pārkāpumiem.
  8. Rēķināties ar sekām – ja tiek konstatēts pārkāpums, CFLA piemēros finanšu korekciju, kas var būtiski samazināt vai pilnībā atcelt ES finansējumu attiecīgajam projektam.

 

Eiropas Komisijas nostāja un CFLA pienākumi

Eiropas Komisija uzsver nulles toleranci pret konkurences pārkāpumiem –

  • jebkurš konkurences kropļojums apdraud ES budžetu un ir nepieļaujams,
  • jebkura aizliegta vienošanās iepirkumos ir uzskatāma par neatbilstību, kas var ietekmēt ES budžetu vai ES intereses, pat ja nav tiešu pierādījumu par finansiālu kaitējumu.

CFLA ir pienākums piemērot finanšu korekciju, ja KP lēmumā konstatēts konkurences pārkāpums, kas skar ES fondu projektu.

CFLA nav jāpierāda faktiskā ietekme uz izdevumiem – pietiek ar iespēju, ka pārkāpums varētu radīt kaitējumu ES budžetam vai interesēm.

ES intereses konkurences jomā ir godīga, taisnīga konkurence tirgū.

 

  • Kādi ir galvenie principi?

    • Proporcionalitāte: Korekcija tiek piemērota tādā apjomā, lai tā atbilstu pārkāpuma smagumam un radītajam riskam.
    • Nulles tolerance: Ja ir konstatēta aizliegta vienošanās, CFLA nevar ignorēt šo pārkāpumu, pat ja saņēmējs nav tieši iesaistīts – atbildība par projekta izpildi ir kopēja.
    • Objektivitāte: CFLA neizvērtē no jauna KP lēmuma faktus, bet balstās uz kompetentās iestādes secinājumiem

 

Biežāk uzdotie jautājumi

  • Vai var izvairīties no korekcijas, ja līgumcena ir zemāka par tirgus cenu?
    • Nē, jo pārkāpuma esamība pati par sevi ir pamats korekcijai, neatkarīgi no līgumcenas.
       
  • Kas notiek, ja finansējuma saņēmējs nav iesaistīts pārkāpumā?
    • Korekcija tiek piemērota neatkarīgi no saņēmēja iesaistes, ja pārkāpums skar projektu. Saņēmējam ir tiesības vērsties regresa kārtībā pret pārkāpēju.
       
  • Vai finanšu korekcija ir nepieciešama arī tad, ja darbi veikti kvalitatīvi un par zemāku cenu nekā tirgū?
    • ​​​​​​​Jā. Pat ja darbi ir veikti kvalitatīvi un par zemāku cenu, aizliegta vienošanās (kartelis) joprojām ir nopietns konkurences tiesību pārkāpums. Eiropas Komisija uzsver nulles toleranci pret šādiem pārkāpumiem, jo tie kropļo tirgu un var ietekmēt ES budžetu. Finanšu korekcija var tikt piemērota arī tad, ja nav tieša finansiāla zaudējuma – pietiek ar iespēju, ka pārkāpums varēja ietekmēt ES budžetu vai intereses. Piemēram, ir iespējams, ka, nepastāvot aizliegtai vienošanās, līgumcena varētu būt vēl zemāka un pasūtītājam izdevīgāka.
Atcerieties: konkurences pārkāpumi ES fondu projektos var radīt būtiskas finansiālas sekas. CFLA kā sadarbības iestāde nodrošina, lai ES finansējums tiktu izmantots atbildīgi un caurspīdīgi, aizsargājot sabiedrības intereses atbilstoši noteikumiem un godīgas konkurences principiem. Jebkura neatbilstība var novest pie finansējuma samazināšanas vai atcelšanas, tāpēc ir svarīgi ievērot visus noteikumus un sadarboties ar CFLA visos projekta posmos.