ES fondu projekts Zinātne

Lai uzzinātu vairāk par Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstītu projektu “Neironu tīkli fleksīvo dabisko valodu apstrādei”, mazais zinātnieks Kristians devās uz uzņēmumu “Tilde” un tikās ar Ingunu Skadiņu, kas ir šī projekta zinātniskā vadītāja, kā arī SIA “Tilde” pētniecības vadītāja.

 

Modernu informācijas un komunikācijas tehnoloģijas risinājumu izveide nav iedomājama bez valodu tehnoloģijām, kuras nodrošina risinājumu pieejamību lietotāja dzimtajā valodā. Latvija jau šobrīd ir sasniegusi augstu līmeni tehnoloģiju izpētē un inovatīvu risinājumu radīšanā, to nodrošinājusi cieša akadēmiskās vides un komerciālo struktūru sadarbība. Latvija līdzdarbojas pētniecībā ar citām Eiropas nācijām un ir piemērota valodu tehnoloģiju izpētes un inovāciju reģionālā centra izveidei.

Projektā tika pētīti, analizēti un novērtēti  - gan ar automātiskām metodēm, gan manuāli - dažādi neironu tīklu algoritmi, lai atrastu piemērotākos risinājumus vairākiem nozīmīgiem valodas tehnoloģiju uzdevumiem:

  • rakstītā teksta apstrādē – tekstu sintaktiskai analīzei, gramatiskuma novērtēšanai un gramatisko kļūdu labošanai (šos komponentus varēs izmantot arī automatizētas tulkošanas, runātās valodas un cilvēka-datora saziņas problēmu risināšanā);
  • runas tehnoloģijās – efektīvā runas atpazīšanā un runas sintēzē, jaunu datu ieguvē un sagatavošanā, ja pieejamais datu apjoms ir neliels;
  • automatizētā tulkošanā – labākā dažādu teksta vienību tulkojumu izveidē; automatizētā vārdnīcu izveidē;
  • cilvēka-datora saziņas modelēšanā – dabiskās valodas sapratnes, dialoga pārvaldības un dabiskās valodas ģenerēšanas uzdevumos. Tika pētīti arī dialoga modelēšanas, zināšanu izguves un pārvaldības kognitīvie aspekti un to modelēšana neironu tīklos.

Projektā pētītas dažādas neironu tīklu arhitektūras, tostarp dziļie rekursīvie (angliski: deep recurrent), dziļie vienvirziena (angliski: feed-forward) neironu tīkli, un efektīvi neironu tīklu apmācības algoritmi, lai risinātu datu skrajuma, morfoloģiskās daudzveidības un resursu nepietiekamības problēmas. Tika veikta kognitīvo procesu – valodas, vizuālās uztveres, semantiskās apstrādes – empīriska (korelatīva, eksperimentāla) izpēte.

Turpini sekot līdzi mūsu jaunumiem gan mājaslapā, gan sociālajos tīklos, lai uzzinātu arī par citiem praktiskās pētniecības īstenotajiem projektiem, kurus apmeklējuši mūsu mazie zinātnieki - bērni, kuri interesējas par jaunumiem pētniecībā Latvijā.