Piedaloties Valsts prezidentam, kultūras ministram, deputātiem, māksliniekiem, mūziķiem un viesiem, 18. jūnijā atklāts Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs. Līdz ar to bijusī Sabiles sinagoga ver durvis ikvienam interesentam un piedāvā ieskatu vēsturē, laikmetīgā mākslā un Kurzemes tūrisma maršrutos.

sabiles sinagogas atklāšana

Sabiles sinagoga ir Sabiles ebreju kulta celtne, šī mūra ēka tika uzcelta 1890. gadā, bet celtnes pamati likti jau 1875. gadā. Sabiles ebreju sinagoga tās sākotnēji paredzētajam mērķim tika izmantota līdz Otrajam pasaules karam. PSRS laikā sinagogā bija ierīkota sporta zāle, te atradās arī Sabiles augļu un dārzeņu kombināta noliktava. Pēc tam ēka ilgu laiku bija tukša.

Deviņdesmito gadu sākumā tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs un fonds „Abavas ieleja” nopirka bijušo Sabiles sinagogu no Sabiles augļu un dārzeņu kombināta. Sabiles sinagoga ir līdzīga tādas pašas nozīmes kulta ēkai, kura 1603. gadā tika uzcelta Livorno pilsētā Itālijā un bijusi paraugs daudzām citām Eiropas sinagogām.

Ar ERAF atbalstu tika veicināta mūsdienu mākslas un kultūras tūrisma centra attīstība valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa ēkā "Sabiles sinagoga" un ar to saistītajā jaunajā infrastruktūras būvē, kas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa "Sabiles pilsētas vēsturiskais centrs" teritorijā. Saistītā infrastruktūra - Sabiles pilsētas laukuma, pieguļoša Strautu ielai, atjaunošana, lai nodrošinātu kultūras mantojuma saturiskā piedāvājuma plašāku ietekmi.

No 19. jūnija līdz 15. augustam Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā apskatāma LMA glezniecības, tēlniecības, grafikas un vizuālas komunikācijas apakšnozaru studentu un viņu pasniedzēju izstāde „IEDZIĻINOS SEVĪ — tevī, viņā, jūsos, mūsos, visos...”.

Izstāžu zāles un tūrisma centra darba laiks:

  • P. – Se.: 10.00-17.00
  • Sv.: 11.00-16.00

Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra mājvieta – bijusī Sabiles sinagoga ir atjaunota ERAF projekta Nr. 5.5.1.0/17/I/008 “Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti” ietvaros un ir iekļauta Latvijas Republikas Kultūras ministrijas komunikācijas kampaņā “Atrastā Latvija”.

sinagoga

E.Levits Sabiles sinagogā

Lejuplādēt

Sabiles sinagoga

pēdējo reizi aktualizēts: 2021-06-28 11:08:00