ES fondu projekts Kultūra

Latvijas kultūrvietu karte kļuvusi par vēl vienu punktu bagātāka - ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu atjaunots Alūksnes viduslaiku pils Dienvidu tornis, kas tagad apmeklētājus sagaida ar jaunu ekspozīciju, muzikālo teiksmu “Marienburgas astotais brālis”.

Alūksnes pils torņa atklāšana
Alūksnes pilsdrupu Dienvidu torņa un muzikālās teiksmas “Marienburgas astotais brālis” atklāšana

Mūzikā un dziedājumā ietērptais vēstures stāsts vēstī par Marienburgas pils brāļiem - torņiem, kuri muzikālajā teiksmā pārtop reālās, cauri gadsimtiem dzīvojošās būtnēs, tēlos, ar kuru palīdzību spējam tvert cilvēces universālās kaislības, izjūtas un vērtības. Inovatīvā veidā iepazīstoties ar pils vēsturi, apmeklētājs var doties savdabīgā ceļojumā laikā torņa trīs stāvos. 

Livonijas ordeņa Marienburgas (Alūksnes) viduslaiku pils Dienvidu tornis atrodas Alūksnes ezera lielākajā salā – Pilssalā. Dienvidu tornis ir vienīgais no senās viduslaiku pils astoņiem torņiem, kas būtiskā vēsturiskā apjomā ir saglabājies līdz mūsdienām. Veicot tā atjaunošanu, tika saglabātas esošās oriģinālās torņa akmens mūra ārsienas, lai tornis atgūtu savu vēsturisko veidolu. Livonijas ordeņa pils torņa konusveida jumts tika izbūvēts no jauna un noklāts ar sarkaniem māla kārniņiem.

Alūksnes pils torņa atklāšana

Pils ar sargtorņiem  uzcelta 1342. gadā. Pili iesvēta 25. martā Marijas pasludināšanas dienā, tāpēc arī mūra pilij dots vārds – Marienburga – un tā kļūst par varenāko cietoksni Livonijas ordeņa austrumu daļā un svarīgu tirdzniecības centru, kuram cauri veda ceļš no Rīgas uz Pleskavu. Cietoksnis pastāvēja 360 gadus, no tiem 218 gadus ne reizi netika ieņemts. Lielā Ziemeļu kara laikā 1702. gadā pamatīgi nocietinātā pili  uzspridzina un izpostītais Marienburgas cietoksnis militārām vajadzībām nekad vairs netiek atjaunots. 

Dienvidu tornis un jums rekonstruēts pēc 17. gs. zīmējuma. Torņa un tā apkārtnes arheoloģiskās izpētes laikā tika attīrīta pagalma puses siena, atsegta logaila, ieejas durvis tornī un kāpnes, kā arī atrakts pagrabstāvs. Tornī konstatēti vairāki deguma slāņi, iegruvušu pārsegumu fragmenti, kā arī māla izolācijas slānis, kas varētu būt kalpojis zemes stāva telpu aizsardzībai pret ūdens līmeņa celšanos. Pie dienvidaustrumu apkārtsienas atsegti un padarīti apmeklētājiem redzami arī kādas būves pamati un krāsns fragments.

Torņa zemes stāvā rekonstruēta velve, pārējie divi stāvi izvietoti bijušā torņa grīdas līmenī un savienoti ar atklātām iekšējām koka kāpnēm. Atbilstoši oriģinālajiem fragmentiem rekonstruēta vienīgā šaujamlūka, kas vēl bija saglabājusies, bet torņa augšmalā izvietoti logi. Savukārt zemes stāva grīda veidota no turpat tornī atrastajiem autentiskajiem jumta kārniņu fragmentiem.

Alūksnes viduslaiku pils ir viena no septiņiem objektiem, kas iegūst jaunu elpu Vidzemes kultūrvēsturisko vērtību atjaunošanas projektā “Gaismas ceļš caur gadsimtiem”.